Jak dobrać kamień do stylu architektonicznego domu i ogrodu?
Kamień naturalny od dawna zdobi elewacje domów, nadając im niepowtarzalny charakter. Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia jest kluczowy dla harmonijnego wyglądu całej posesji. W niniejszym artykule wyjaśnimy, co wpływa na popularność elewacji z kamienia oraz podpowiemy, jak dobrać kamień do stylu architektonicznego swojego domu.
Elewacje z kamienia – dlaczego są tak popularne?
Elewacje z kamienia cieszą się dużym uznaniem wśród właścicieli domów ze względu na swoją trwałość, estetykę oraz naturalny charakter. Kamień jest materiałem odpornym na warunki atmosferyczne. Nie wchłania zabrudzeń ani nie traci koloru, co sprawia, że przez lata zachowuje swój wygląd, nie wymagając jednocześnie częstego i skomplikowanego konserwowania. Inwestycja w taką okładzinę zwraca się więc z każdym kolejnym rokiem jej użytkowania. Ponadto elewacje z kamienia są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących nietuzinkowych rozwiązań architektonicznych, które wyróżnią ich dom na tle innych budynków. Domy z kamiennymi elewacjami wyglądają luksusowo i niezwykle elegancko.
Dobór kamienia naturalnego a styl architektoniczny domu i ogrodu
Aby dobrze dobrać kamień naturalny do stylu architektonicznego domu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim należy uwzględnić rodzaj kamienia, który będzie pasował do kolorystyki i materiałów użytych przy budowie budynku. Dla domów o tradycyjnym wyglądzie warto wybrać kamień o ciepłych barwach, takich jak piaskowiec czy marmur. Lepiej sprawdzą się też okładziny o delikatnych wzorach, które nie zaburzą spokoju i harmonii otoczenia.
W przypadku nowoczesnych budynków doskonale sprawdzą się elewacje, np. z dostępnego w ofercie naszego zakładu kamieniarskiego z Kołobrzegu, granitu. Nowoczesna architektura nie stroni od ekstrawaganckich rozwiązań, z tego powodu śmiało można postawić na odważniejszą kolorystykę kamienia. Czerń, szarości i brązy to kolory, które mogą zdać egzamin w tego rodzaju aranżacjach. Warto jednak pamiętać, by kamień naturalny współgrał z kolorystyką dachu, stolarki okiennej oraz ewentualnie kostki brukowej.